« »

lip
5

Wykluczenie cyfrowe w Gminie Dębica (obszar wiejski)

Kategorie: Projekty, Studia

Na czym polegał projekt?

Wykluczenie cyfrowe można powiedzieć, że odbywa się w kilku etapach. Pierwszy to jest zbieranie danych o sieciach WiFi, drugi to ich analiza, a trzeci to wnioski czy opłaca się inwestować w infrastrukturę bezprzewodową zapewniającą dostęp do Internetu na danym terenie. Wraz z Piotrkiem Czurą przejechaliśmy ok. 250 km by dowiedzieć się, jak to u nas jest (był to projekt na zaliczenie).

Sprzęt pomiarowy

Sieci miały być dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Czyli de facto bez nie wiadomo jakich anten na dachu. Zwykłe, proste WiFi w laptopie (my akurat używaliśmy USB-Sticka). Do tego GPS by wiedzieć gdzie jesteśmy sparowany z programem inSSIDer. Nie muszę chyba wspominać o przetwornicy do auta, by podtrzymać zasilanie w laptopie :).

Dane

W sumie zebraliśmy informację o 714 unikalnych sieciach (żadna nie powtórzyła się dwa razy). Zarówno domowych, jak i prywatnych na częstotliwości 2,4 Ghz oraz 5 Ghz. Badaliśmy siłę sygnału, typ zabezpieczenia i inne mniej ważne wartości. Po analizie okazało się, że aż 328 sieci jest NIEZABEZPIECZONYCH, 101 używa raptem WEP, 77 klucza WPA, a 208 WPA 2, co już bardziej cieszy. Wszystko to naniesione w formie pokolorowanych etykiet bądź symboli na zakupioną mapę sprzed prawie 50 lat (1965). Jeżeli uda nam się dorwać bardziej aktualną to zaktualizujemy swoją dokumentację. Aczkolwiek dla takiego projektu nie potrzeba specjalnie nic lepszego.

Ciekawostki

W miejscach, w których dostępnych było wiele sieci były one lepiej zabezpieczane, w związku z czym ilość stacji bez zabezpieczeń jest znikoma. Duże skupiska sieci WiFi występowały w miejscach osiedli mieszkalnych, co może świadczyć o zwiększonej świadomości na temat zabezpieczeń ludzi zamieszkujących te tereny.

Producentem najczęściej występującego sprzętu była firma TP-LINK.

Bardzo często również występowały imiona przy nazwie SSID, z ciekawszych nazw to np.: „PAJEK – WLADCA NETA”, „Panda1” (a wydawałoby się, że powinno być „Panda3” ;-), “wymysl cos”.

Jak również można było się dowiedzieć, że producentem routerów Multimedii jest firma Shenzhen Gongjin Electronics Co., Ltd, co brzmi dość egzotycznie.

Wnioski

Większość obszaru zamieszkałego jest w obrębie bezprzewodowego dostępu do Internetu. Są jednak obszary, gdzie dostęp do sieci był ograniczony, aczkolwiek przy zastosowaniu lepszych rozwiązań prawdopodobnie byłby możliwy. Należy pamiętać że badaliśmy zwykłą kartą, a nie specjalistyczną anteną.

Komentarze